Eski kuşak, yeni nesil  - Naci DEMİRPOLAT

Eski kuşak, yeni nesil 


Zaman öyle hızlı geçip gidiyor ki hayatımızdan adeta bir su gibi. 
Geçmişte yaşanmışlar zihnimizden birer birer silinip gidiyor, uzun uzun hikayeler ve dini sohbetler edildiği günler unutuluvermiş. İnsan hayatında bu tür yaşantılar oysa  uzun yıllar devam etmekteydi. Bu davranışlar hayatımıza olumlu bir şekilde sirayet ederdi. Bereket olurdu evlerde, huzur dolardı hanelerimize. 
Dostluklar başka olurdu dünya şatafatı öyle kolay etkilemezdi insanı. Maddiyat önemsiz insana değer eşit olurdu, samimiyet ve fedakârlık en önemli özelliklerden idi. 
Ne oldu da son yirmibeş otuz yıl içerisinde bütün bu özellikleri yitirmemize sebep oldu. Geçmişimiz geleceğimiz ile sanki düşman oldu. Bunu sağlayan etkenler neler idi. Kuşak çatışması yaşanıyor, kültürler yok oluyor adeta. Kadın cinayetleri, çocuk istismarı, aile bağları ne de kolay yıkılıyor. Geçmişten ders çıkarma imkanı bile sunmuyor zaman, öyle hızlı akıyor ki hayatımızdan her türlü kötülükleri gösterip geçiyor bezende sana yaşatıyor İnan. Sormak geliyor içimden hayatımızda eksik olan bişeyler mi var, yoksa biz mi eskide kaldık diye düşünüyorum. Yok yok diyorum biz eskide kalmadık, yeniler silip götürdü eskileri. 
Eğitim değişti, teknoloji hızlı gelişti, hırslı bir nesil sardı etrafımızı, veremedik gençliğe güzel bir gelecek, biz eskidikçe onlar yeniyi seçti anlaşamadık kopardık o eski bağlarımızı. Onlar bizi bizde onları anlayamaz olduk. Teknolojinin fısıldadığı hayallerin peşinden koşarken annemizi babamızı atamızı unutuverdik. Vicdan ve merhamet duygularını yitirdik. Arkadaşlıklar kuramaz olduk içimizde yaşadık çocukluğumuzu. Eski Kuşak ile yeni kuşak arasında çıkan anlaşmazlıklara örnek verecek olursak, peygamber efendimiz Hz Muhammed (S.A.S.) in hayatı en güzel örnektir. Hem eski kuşaklara hem de yeni kuşaklara Efendimizin şu hadisi- şerifini iyi anlamak gerekiyor. 

HZ. MUHAMMED (S.A.S.)’İN İSTANBUL’UN FETHİNİN MÜJDELEDİĞİ HADİS-İ ŞERİFİ
'İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.'

O dönemde Peygamber efendimiz (S.A.S.) Gelecekteki nesilden övgüyle bahsetmiştir. 
Ne zaman ki imanlı ve Allah yolundan sapmayan bir nesil yetiştirebilir isek bizlerde övgüyle bahsedebileceğiz gelecek nesillerimizden.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Nis

Eski kuşak, yeni nesil 

14Nis

Anlaşılmayı istemek

06Nis
24Mar

Mücadele ve başarı

09Mar

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI